Ta spletna stran vsebuje t.i. piskotke. Vec o tem si lahko preberete na uporabniskih straneh.

Se strinjam
 
 
Arhiv novic
Gimnazija Šentvid se predstavi na tiskovni konferenci z naslovom Slovenija gre v šolo
Objavljeno: 06.09.2007
Objavil: matic

Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) RS je v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za šolstvo in z Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS) sklical tiskovno konferenco z naslovom Slovenija gre v šolo, ki je potekala v petek 31.8.2007. Tiskovne konference so se udeležili strokovnjaki omenjenih ustanov ter predstavniki OŠ ter SŠ. Slednje področje je zastopala mag. Vesna Pahor, profesorica kemije na Gimnaziji Šentvid, ki sodeluje z ga. Marjano Peterman, strokovnjakinjo za prehrano (strokovna sodelavka Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave - MIPOR in svetovalka za hrano in trajnostno potrošnjo Zveze potrošnikov Slovenije – ZPS).

Na tiskovni konferenci so strokovnjaki spregovorili o naraščajočem številu otrok s prekomerno težo ter o ukrepih za preprečevanje, čemur je posvečena lani sprejeta Evropska listina o debelosti Svetovne zdravstvene organizacije (SZO). Po podatkih SZO naj bi namreč imel v regiji EU prekomerno telesno težo že vsak peti otrok. Velik vnos živil z visoko energijsko gostoto in hkrati z nizko hranilno vrednostjo ter nezadostna telesna dejavnost so ključni dejavniki za razvoj debelosti, ki jih lahko preprečimo. Raziskave opozarjajo, da tudi naši otroci nimajo ustreznih prehranskih navad, na kar najpogosteje vplivajo: pritisk prehranske industrije, medijev, vrstniške skupine, pomanjkanje časa zaradi šolskih in drugih obveznosti ter dostopnost do zdrave izbire oz. ponudbe.

Da bi izboljšali situacijo na področju porasta kroničnih nenalezljivih bolezni (diabetes tipa II, ishemične bolezni srca, povišan krvni tlak; posledica vsega je tudi zmanjšanje življenjske dobe) in s sistemskimi ukrepi prispevali k zmanjševanju porasta debelosti med slovenskimi prebivalci, je Ministrstvo za zdravje v sodelovanju s stroko in drugimi resornimi ministrstvi oblikovalo dva strateška dokumenta. Ključna nacionalna programa za zmanjševanje problematike prekomerne prehranjenosti in debelosti sta: (1) Resolucija o nacionalnem programu prehranske politike 2005 – 2010; (2) Strategija Vlade RS na področju spodbujanja gibalne dejavnosti za krepitev zdravja za obdobje 2007 – 2012. RS je v letu 2005 dobila lastno nacionalno prehransko politiko, ki jo je marca 2005 z veliko večino poslancev potrdil Državni zbor RS.

ZPS je zato v sodelovanju z IVZ RS in Zavodom RS za šolstvo pripravila projekt »Z zdravo in uravnoteženo prehrano in gibanjem za zdravje otrok in mladine«. Za OŠ je tako nastala učna ura pri predmetu gospodinjstvo, kjer se učenci s pomočjo didaktičnega pripomočka učijo prepoznati in ovrednotiti informacije na posameznih prehranskih izdelkih. Pri tem učenci sklepajo, ali so izdelki zdravju primerni ali ne.

V okviru omenjenega projekta je kot partner sodelovala tudi Gimnazija Šentvid, kjer smo izvedli spremembo ponudbe živil in pijač v prodajnih avtomatih ter pripravili predavanje z delavnico v okviru Dneva zdrave šole (maj, 2007). Potrebno je opomniti, da na področju srednjega šolstva nimamo strokovnjaka, ki bi skrbel za zdravo in uravnoteženo prehrano kot je za to poskrbljeno v OŠ. Prav tako nimamo v učnih načrtih predvidenih ur pouka, ki bi bile namenjene osveščanju mladih o zdravem življenjskem slogu in vzgajanju mladega potrošnika.

Tako je vse skupaj prepuščeno bolj iniciativi posameznega profesorja, ki bi v okviru svojega predmeta lahko obravnaval določene vidike omenjenih tem. V letošnjem šol.l. nameravamo na Gimnaziji Šentvid uvesti tematsko obarvane razredne ure, v okviru katerih lahko spregovorimo tudi o problemu epidemije debelosti in s tem povezanimi dejavniki tveganja za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni.

Osnovna ideja o bolj zdravem načinu prehranjevanja mladostnikov na Gimnaziji Šentvid sega v šol.l. 2005/06. V reviji VIP smo zasledili članek ga. Marjane Peterman ter jo povabili k sodelovanju kot somentorico raziskovalne naloge z naslovom Živilo – mamljivo slepilo, pri čemer nam je zelo veliko pomagala z dragocenimi nasveti. Dijaka Gašper Zupan in Adis Šahinović sta pod strokovnim vodstvom mag. Pahor nalogo tudi suvereno zagovarjala in se uvrstila na 1. mesto na mestnem srečanju mladih raziskovalcev ter prejela srebrno Preglovo plaketo na državnem tekmovanju iz znanja kemije z raziskovalno nalogo. V raziskavi je sodeloval 101 dijak naše gimnazije od 1. do 4. let. Osnovni namen je bil ugotoviti, kakšne so prehranjevalne navade dijakov in njihova ustreznost ter osveščanje dijakov o zdravi prehrani in s tem spodbujanje k zdravemu načinu življenja. Ugotovili smo, da je prehrana naših dijakov nezdrava, saj mladi prepogosto posegajo po živilih, ki vsebujejo preveč soli, maščob in sladkorja. Pogosto izpuščajo obroke ter pojedo premalo sadja in zelenjave. Prav tako dijaki popijejo premalo vode in več sladkih ter gaziranih pijač. Da bi raziskovalna naloga postala tudi uporabna, smo si prizadevali zmanjšati neosveščenost dijakov in jim predstaviti prednosti zdravega načina prehranjevanja, ki naj postane njihov slog življenja. V ta namen sta dijaka izdelala zgibanko z naslovom »Veš kaj ješ?«, v kateri so predstavljeni osnovni kriteriji zdravega načina prehranjevanja ter ugotovitve raziskave. Zgibanko smo ponudili vsem dijakom šole.

Z izsledki raziskave smo seznanili g. ravnatelja, ki je pokazal veliko razumevanja in podprl naša prizadevanja. Skupaj z ga. Petermanovo smo se odločili za prvo korenito spremembo. Z raziskavo smo namreč ugotovili, da se veliko dijakov poslužuje prodajnih avtomatov z živili, v katerih pa ponudba živil ni bila ustrezna. Tako smo v šolskem letu 2006/07 začeli uvajati spremembe na tem področju. Mladostniki namreč ne poznajo sestave živil in pijač in se prehranjujejo po vzorcu, ki ga prinesejo od doma oz. si kupijo tisto kar jim ponudimo. Zato ima šola pri tem zelo pomembno vlogo. Šola je namreč vzgojna ustanova in se zato mora ravnati po načelih zdravega prehranjevanja in trajnostnega razvoja.

Uvedene spremembe za bolj zdrav življenjski slog mladostnikov:

  •  ponudili smo vodo, sokove in nektarje (vsebujejo večji sadni delež in manj dodanega sladkorja) ter nič pijač; izločili smo pijače s CO2;
  • izbrali smo prigrizke z manjšo vsebnostjo sladkorja, maščobe, soli (npr. sadne ploščice, ki naj ne bi vsebovale več kot 130 kcal);
  •  izbrali smo sendviče z ustreznejšo sestavo (tip moke, namazi, salame, ipd.).

Dobavitelja Automatic servis d.o.o. smo prosili za pet mesečno spremljavo prodaje po uvedbi sprememb in izkazalo se je, da je močno upadla prodaja sladkih živil (ukrep ukinitve prodaje čokoladnih izdelkov). Povečala se je prodaja sendvičev ustreznejše sestave. Povečala se je prodaja negaziranih pijač, ko smo ukinili iz prodaje vse vrste gaziranih pijač. Vendar pa dijaki še vedno popijejo premalo vode, kar potrjuje ugotovitve raziskovalne naloge.

Ker se zavedamo, da je spreminjanje prehranskih navad/razvad dolgotrajen proces, nadaljujemo z našimi akcijami tudi v novem šolskem letu (plakati, ponudba sadja – otoki zdrave prehrane, predavanja, spremljava ponudbe v prodajnih avtomatih – vključitev dijakov, naročilo revije VIP, ipd.). Želimo si, da bi naša prizadevanja dosegla svoj namen. Veseli bomo tudi kakršne koli iniciative s strani dijakov (predlogi, ideje).

 

Koordinatorica projekta za Gimnazijo Šentvid
mag. Vesna Pahor