Ta spletna stran vsebuje t.i. piskotke. Vec o tem si lahko preberete na uporabniskih straneh.

Se strinjam
 
 
Arhiv novic
Raziskovalni tabor v Kranjski Gori
Objavljeno: 19.10.2016
Objavil: Mihael Tratnik
V Kranjski Gori je med 13. In 15. oktobrom 2016 potekal raziskovalni tabor. Udeležilo se ga je 26 dijakov drugih in tretjih letnikov in je bil namenjen predvsem tistim, ki s svojim delom, odnosom do šole, učenja, cenijo znanje, delo in nove izzive. Na taboru, ki smo ga poimenovali  »Voda, sonce, zrak, svoboda « smo obravnavali izbrane vsebine s področja geografije, biologije, kemije, fizike in psihologije. Pri pripravi in izvedbi tabora so sodelovali profesorji geografije (Eva Jeler Fegeš), kemije (Sergeja Sluga), psihologije (Milena Vidmar), biologije (Mihael Tratnik) in fizike (Goran Mitrovič).



Med pomembne cilje naravoslovnega tabora  smo postavili raziskovanje, vzpodbujanje radovednosti, razvijanje odgovornega odnosa do narave kakor tudi vzpodbujanje celostnega osebnostnega razvoja dijakov.
Uvodno srečanje smo namenili medsebojnemu spoznavanju. Dijaki in tudi profesorji smo se predstavili drug drugemu in ob tem izvedeli marsikaj zanimivega. Vsak izmed udeležencev je dobil svojega skritega prijatelja, ki naj bi v naslednjih dneh skrbel zanj in ga vzpodbujal pri delu.


Prof. Tratnik in prof. Jeler Fegeš sta dijake vzpodbudila k tekmovanju za izbor najlepših fotografij in predstavila pravila fotografskega natečaja.
Prvi dan tabora je bil  namenjen tudi izvedbi eksperimentalnih terenskih vaj. Letošnje mrzlo in vetrovno vreme ni skalilo našega veselja do dela in v mogočnem naravnem okolju so dijaki pridobivali in medsebojno povezovali različna naravoslovna znanja. Pri geografiji so merili pretok reke Pišnice, o načinih merjenja trdote vode in določevanja sestave kamnin so se dijaki podučili pri kemiji, pri terenskih vajah iz biologije pa so v strugi reke Pišnice in jezeru Jasna odvzeli vzorce živali. Ob tem so se seznanili z  načinom vzorčenja.




Živali so prenesli v začasni laboratorij in si jih ogledali z binokularnimi lupami in jih določili s pomočjo določevalnih ključev. Na podlagi razlik  v prisotnosti in pogostosti skupin živali so sklepali na vsebnost kisika v vodi. Pri fiziki so dijaki spoznali nekaj preprostih metod merjenja višin objektov in  starodavni način določanja smeri neba z gnomonom. Raziskali so nenavadno lastnost Pitagorove čaše, ki so jo tudi sami izdelali in s polarizatorji opazovali  sipano svetlobo neba in tisto, ki se je odbijala od površine jezera. Pri tem so se podučili o lastnostih polarizirane svetlobe in uporabe polarizatorjev pri fotografskem aparatu.



Naslednji dan so se dijaki udeležili delavnic iz psihologije, fizike in kemije. Pri psihologiji so v delavnici za naslovom »To sem jaz… « so dijaki raziskovali svoj notranji svet. Preko sprostitve in ob prijetni glasbi, so pozornost obrnili navznoter, k sebi in prisluhnili svojim občutkom in čustvom. Z risbo in pisanjem so izražali svoja doživljanja in spoznavali še neodkrita področja svojega notranjega življenja.



Druga delavnica je temeljila na medpredmetnem povezovanju dveh  naravoslovnih predmetov, kemije in fizike. Dijaki so na začetku aktivno sodelovali pri analizi demonstracijskega poskusa, kasneje pa so jih nekaj tudi samostojno izvedli. Spoznali so in tudi v praksi preverili električno prevodnost različnih raztopin, merili gostoto zemeljskega magnetnega polja in se soočili s preprostim problemom s področja forenzike. Pri merjenju so uporabili merilni sistem Vernier,  spoznali učinkovitost in raznovrstno uporabo računalniškega programa LoggerPro in se mimogrede naučili tudi uporabljati merilnike temperature, električne prevodnosti in magnetnega polja.

Tudi popoldanski del je mineval v delovnem vzdušju. Dijaki so z binokularnimi lupami analizirali vzorce živali, razvijali spretnosti pri branju zemljevidov in utrjevali kemijska znanja.





Proste večerne ure so dijaki izkoristili za kopanje v hotelu Larix.
Zadnji dan smo se navkljub slabemu vremenu in drobnem pršenju dežja podali na kratek, lahkoten izlet v okolico Kranjske Gore. Nenadoma je dež ponehal in posijalo je sonce. Ob prijetnih pogovorih smo se kar naenkrat znašli ob Zelencih, kjer smo opazovali ta naravni čudež in za spomin naredili še nekaj fotografij.



Po kosilu smo se vsi udeleženci tabora še zadnjič zbrali skupaj. Ogledali smo si izbor najlepših fotografij in v obliki korektnega, demokratičnega glasovanja izbrali najboljše. Avtorji nagrajenih fotografij so prejeli simbolične nagrade.

Nagrajena fotografija v kategoriji Mi med seboj    
                                                                           Matevž Kramar: Mi, kot vsi


Nagrajena fotografija v kategoriji Pokrajina
                                                   Matevž Andolšek Peklaj: Panorama Jasne


Nagrajena fotografija v kategoriji Voda            
                                                                    Matevž Gros: Od višine se zvrti


Nagrajena fotografija v kategoriji Rastlina/Žival         
                                                                          Matevž Kramar: Očarljivec


Ob koncu so se ob  vsesplošnem navdušenju razkrili skriti prijatelji.
Izmenjali smo si tudi izkušnje preteklih dni in jih ovrednotili. Dijaki so izrazili svoje zadovoljstvo in željo, da bi se lahko še kdaj udeležili takšnega dogodka.
V prihodnjem letu načrtujemo nove izvedbe raziskovalnih taborov. Udeležbo želimo omogočiti čim širšemu krogu dijakov in jih obogatiti za lepo in poučno izkušnjo. Del finančnih sredstev bomo pridobili s strani šolskega sklada in individualnih sponzorjev, del pa bodo prispevali dijaki. Šola si bo še naprej prizadevala, da bi bile tovrstne dejavnosti dostopne vsem.

Mitrovič Goran, prof. fizike