Ta spletna stran vsebuje t.i. piskotke. Vec o tem si lahko preberete na uporabniskih straneh.

Se strinjam
 
 
Arhiv novic
Mednarodno leto kemije
Objavljeno: 03.02.2011
Objavil: Matej Grgurevič
MEDNARODNO LETO KEMIJE

UNESCO in IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) sta razglasila letošnje leto za mednarodno leto kemije z naslovom Kemija – naše življenje, naša prihodnost. Ob tem sta se ti pomembni svetovni organizaciji naslonili tudi na stoto obletnico podelitve Nobelove nagrade za kemijo Marii Skłodowski Curie. Ugledna znanstvenica je odkrila elementa polonij, imenovan po njeni rodni Poljski,  in radij, ki je dobil ime po sevanju – v temi se je zelenkasto svetlikal. Skupaj z možem Pierom sta prestavljala meje tedanjih spoznanj v kemiji in fiziki. Madame Curie je bila prva ženska, ki je po tragični moževi smrti stopila za kateder pariške univerze la Sorbonne in nadaljevala prav tam, kjer je Piere Curie zaključil svoje zadnje predavanje. Zato je mednarodno leto kemije priložnost spoznati, kaj so v svetovno dediščino prispevale ženske znanstvenice. Tudi zato so Slovenke – kemičarke že januarja obeležile ta jubilej.
Zakaj mednarodno leto kemije in kaj nam prinaša? Gre za osveščanje vseh državljank in državljanov sveta o kemiji v vsakdanjem življenju, saj nam kemijska  znanost in tehnologija omogočata življenje:
Sviloprejke predejo kokone za drago svileno tkanino, kemija proizvaja viskozna vlakna iz celuloze, imenovana modal, ki vas prav tako nežno božajo.  Smučke in deske za veselje na snegu so iz umetnih materialov, pridobljenih po kemijsko tehnoloških postopkih. Kako varna so naša živila, pitna voda, ki je po slovenskih predpisih živilo, preučuje analizna kemija. Farmacevtska kemija išče nove zdravilne učinkovine v naravi, zlasti v rastlinskih izvlečkih, jih sintetizira v laboratorijih in proizvaja v industriji. Brez petrokemije ne bi bilo nobenega pogonskega goriva ne za avtomobile, ne za letala in ladje. Tudi proučevanje alternativnih goriv je v kemijski domeni. Kaj pa barve, premazi, guma? Kemija danes išče sonaravne postopke za nove materiale, čistejše tehnologije in reciklažo odpadkov. Če se ozremo v najmanjšo celico katerega koli organizma, tudi enoceličnega, ugotovimo, da je za razumevanje njenega delovanja treba poznati zapletene soodvisne fizikalne, kemijske in biološke mehanizme.
Kako bomo leto obeležili na Gimnaziji Šentvid?
Že drugo leto je kemija eden od štirih nosilnih predmetov v modulu za dijake drugega letnika z naslovom Pitna voda - današnji izziv. Proučujemo vodo kot raztopino in prav to je tudi ena od skupnih tem globalnega leta kemije. Proučili bomo še kakšen izvir in izsledke objavili na spletu. Naredili bomo plakat za informativni dan. Pri modulu v tretjem letniku bomo poglobili znanje o živilih, zdravi prehrani in osnovnih kemijskih snoveh, potrebnih za delovanje organizma. Pri pouku se bomo trudili razložiti kemijske pojme tako, da bodo dijaki začutili, kako pomembno je razumeti procese, ki nam približajo naravo in svet, v katerem živimo. Obenem bomo poudarili, da je okolje odvisno od našega delovanja, ki mora biti naravnano za ohranjanje sveta prihodnjim rodovom.

Poglejte na slovenske in svetovne spletne strani, npr.:
www.szf.si
www.chemistry2011.org


Manica Perdan Ocepek, prof. kemije, vodja aktiva učiteljev kemije